به نام خدا

01
مستند یاسه چاه

مدت : ۴۵ دقیقه

08
مستند یاسه چاه با روایتی تاریخ نگارانه و بهره گیری ازمنابع پژوهشی ، نّقبی ژرف در عمق بافت قدیمی و معماری خاص روستای یاسه چاه زده است . این یادمان ارزشمند تاریخی که در حاشیه زنده رود و در پنجاه کیلومتری شهرکرد واقع شده است عمری چهارصد ساله دارد و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود .

04

هنگامی که گردشگران داخلی و خارجی وارد دالانهای تنگ ، تو در تو و عمدتاً کم نورِبافت قدیمی این روستا می شوند ناخودآگاه خود را در فضایی بین زمان حال و گذشته احساس می کنند و نجواهایی از مردمان دیروز می شنوند . نجواهایی که حکایت ازعشق ، شیدایی و غم و اندوه مردمان دیروز دارد .

07

 

متاسفانه این یادگار گرانبها درسال های اخیر متاثراز عوامل طبیعی و انسانی دچار تغییرات شدید شده و صدمات جبران ناپذیری بر پیکر این روستا وارد شده است . بی تدبیری و نبود یک برنامه بلند مدت و اصولی ؛ حد و مرزی برای معماری قدیم و جدید قائل نشده و ساخت و سازهای مدرن به سان وصله ی ناباب چهره ی روستا را مخدوش کرده است.

05

دراین مستند ضمن معرفی ویژگی های منحصر به فرد روستای تاریخی یاسه چاه ، تاکیدی خاص بر سیر تخریبی آن شده است . سیری که با بی مسئولیتی ، زیاده خواهی و اوج گرفتن ساخت و ساز به ویژه ساخت ویلا منجر به ویرانی کامل بافت و معماری قدیمی این روستا در آینده ی نه چندان دور خواهد شد .
تهیه کنندگی و کارگردانی این اثر هنری بر عهده ی امرالله محمودی بوده است .

06