پوشش جنگلی استان کوهستانی چهارمحال و بختیاری قریب به ۳۰۷ هزار هکتار می‌باشد. این پوشش به‌صورت نواری سبزرنگ از کوه‌های مرتفع بازفت در شهرستان کوهرنگ به سمت کوه‌های فلارد در شهرستان لردگان کشیده شده است. یک خزانه گران‌بهای خدادادی که به باشندگان دیار بختیاری و مردم ایران‌زمین هدیه شده است.

امرالله محمودی به‌عنوان مستندساز با خلق شخصیتی بانام «پسر جنگل» با نشانه‌هایی از بیم و امید و نگاهی نافذ و هوشمندانه به قلب جنگل‌های استان چهارمحال و بختیاری می‌رود و از زاویه دید پسرک بختیاری به فضای پررمز و راز جنگل می‌نگرد.

در این واکاوی ظریف و هنرمندانه، مستندساز بر آن است که تعریف جدیدی از جنگل به مخاطبین ارائه نماید. از نگاه او جنگل تنها در انبوه درختان یک اقلیم و منطقه خلاصه نمی‌شود و ریشه درختان جنگل تنها در خاک نیست!

بر اساس این تعریف نوین، جنگل با ماهیت و هویت مردمان جنگل‌نشین گره خورده و به‌واقع با تمام مواهب خود در تاریخ، فرهنگ، آداب‌ و رسوم و باورهای آنان ریشه دوانده است.

بنابراین هستی پسر جنگل از هستی جنگل است و این پسر کوچک با ذهنی کاملاً هوشیار و آگاه می‌داند که اگر جنگل زنده و پاینده بماند پایندگی و بالندگی او تدوام خواهد داشت و آنگاه‌ که جنگل رخساره غم به خود بگیرد پسرک را در غمی جانکاه فرو خواهد برد!

اندوهی که بر همه‌چیز و همه‌کس سایه خواهد افکند. این راز آشکار طبیعت و جنگل است که مهر را با مهر و بی‌مهری را با بی‌مهری پاسخ می‌دهد.

اما در این شتاب فزاینده و روزافزون تخریب جنگل، پسرک غمگین و تنهاست! عجب است در دیار مردمان بختیاری، پسرک بختیاری تنها و وامانده است!

امرالله محمودی در مستند پسر جنگل از مجموعه مستند «دیار رنگین» همراه و همگام با پسر جنگل در قلب جنگل می‌ایستد تا ضربان این قلب را بشنود و هم‌زمان روایتگر صداها و خاموشی‌ها باشد.

کدام صدا خاموش است و کدامین صدای ناهنجار و گوش‌خراش به گوش می‌رسد؟ لحظه‌ای درنگ کنید و به صداها گوش فرا دهید.

صدا، صدای بنیان برانداز ماشین‌آلات راه‌سازی، صدای تبر، ارّه و سوختن درختان تنومند بلوط و در سوی دیگر خاموشی! خاموشی صدای پرندگان، حیوانات و صدای میرای رقص شاخ و برگ درختان جنگلی در برابر باد…

در این هیاهوی بی‌امان صداهای ویرانگر، صدایی از فاصله دور و از عمق جنگل به گوش می‌رسد. این صدا، صدای پسرک جنگل است. صدایی که مردمان بختیاری را به دیداری ژرف از جنگل فرامی‌خواند. صدایی که در خود پیامی کاملاً آشکار دارد.

پسر جنگل پدر، مادر، خواهر، برادر و مردمان دیار خود را به پیوند دوباره با جنگل فرا می‌خواند. بی‌گمان در این فراخوان، همت و غیرت بختیاری‌ها اجازه نخواهد داد که ازاین‌ پس، پسرک جنگل که نمادی از موجودیت قوم اصیل بختیاری است، هرگز تنها بماند.

کارشناسان، پژوهشگران و همراهان:

دکتر روح‌الله کریمی کیارسی

دکتر محمد کریمی منجرموئی

دکتر حمزه مرادپور

دکتر حجت‌الله خدری غریب‌وند

دکتر هادی قنبری آلونی

دکتر حمدالله صادقی کاجی

مهندس علی‌حسین امینی مصطفی‌آبادی

مهندس امیر قولی‌نیا

طهماسب خیری اوروند

صادق علایی فرادنبه

مجاهد عباسی

ایمان نظری ناغانی

روح‌الله خالدی طلایه

نوذر جلیلی ششبهره

خدایار امانی

سید مرتضی یوسفی‌فرد درّه‌بیدی

اداره کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری

اداره کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری