مستند کژدم

به نام خدای زیبایی ها

مستند کژدم

مستند کژدم

نسل جوان و امروزی کمتر با این نام آشنا هستند و با شنیدن واژه ی کژدم کمی درنگ می کنند و نهایتاً اکثریت آنان متوجه ی معنای آن نمی شوند . کج دم یا کژدم نام پارسی عقرب است ، نامی که ناخودآگاه لرزه به جان آدمی می اندازد . شکل و شمایل عقرب در نگاه عموم مردم چندش آور و غیر قابل تحمل است .

مستند کژدم

کژدم به موذی بودن شهرت فراوان دارد و در فرهنگ عامه برای بیان بد طینتی این موجود ، همواره از این بیت شعر استفاده فراوان می شود .

نیش عقرب نه از ره کین است     اقتضای طبیعتش این است

مستند کژدم

آنچه که ما از گذشته دور تا کنون از این موجود کوچک شنیده ایم خطر مرگ و تباهی بوده است و حقیقتاً نیز چنین است . برخی از گونه های عقرب ، سمی بسیار قوی و کشنده دارند و کمتر کسی می تواند از زهر نیش آنها جان سالم به در ببرد .

مستند کژدم

اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی به عقرب به عنوان موجودی صرفاً مرگ آفرین و دشمن جان آدمی نگریسته نمی شود و در سال های اخیر از سم  گونه های متفاوت عقرب ، دارو های متنوع با اثر درمانی  بسیارشگفت آور تهیه می شود . ارزش دارویی و اقتصادی این داروها به قدری است که سم حاصل از نیش عقرب را به گران بها ترین مایع جهان بدل کرده است .

مستند کژدم

البته با توجه به نوپایی و بکر بودن مبحث سم گیری از عقرب در کشور ما ، متاسفانه در سال های اخیر این فعالیت علمی و کاملا تخصصی ، دستخوش سودجویی افراد فرصت طلب قرار گرفته است و این افراد با انتشار و فروش بسته های آموزشی شیوه پرورش و سم گیری از عقرب صدمات غیر قابل جبران به محیط زیست جانوری و حیات این موجود بی پناه وارد می سازند.

مستند کژدم

مستند علمی _ پزشکی کژدم با بهره گیری از نظرات پژوهشگران و کارشناسان مربوطه ، ضمن معرفی و بررسی گونه های کژدم در جغرافیای ایران ، نگاهی تحلیلی به جایگاه و اهمیت سم عقرب برای رشد علوم پزشکی و توسعه ی فعالیت های اقتصادی مرتبط با این مبحث در کشور خواهد داشت …

مستند کژدم

مجری طرح این مستند علمی و جالب توجه شرکت فیلم سازی سیما نگار قاب طلایی می باشد

One thought on “کژدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *