اقلیم کوهستانی استان چهارمحال و بختیاری در حدود یک درصد از مساحت سرزمینمان است اما ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و به‌ویژه مواهب طبیعی این استان فراتر از جغرافیای آن می‌باشد. امرالله محمودی در مجموعه مستند بیست قسمتی دیار رویایی که مدت کلی آن بالغ‌بر چهارصد دقیقه است کوشیده با نگاهی ژرف سهمی از سرمایه‌های مادی و معنوی این استان را به مخاطبین ارائه نماید.

این مجموعه مستند با بهره‌گیری از پشتوانه‌های علمی و دیدگاه‌های کارشناسی، پژوهش‌های میدانی و کتابخانه‌ای زوایای گوناگون از دیرینه تاریخی، ظرفیت‌های اقلیمی، طبیعی، فرهنگی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری را به شیوه‌ای هنرمندانه به تصویر کشیده است.

روند پژوهش، تصویربرداری و تدوین که بیش از یک سال طول کشیده دارای فرازوفرودهای بسیاری بوده است. شیوع بیماری کرونا، طی کردن مسیرهای سخت و طاقت‌فرسای کوهستانی، گذر از جاده‌های صعب‌العبور باستانی و گذرگاه‌های کوچ عشایر بختیاری را می‌توان ازجمله مصائب این اثر به شمار آورد.

از سوی دیگر دیدار با انسان‌های دوست‌داشتنی، مهربان و خون‌گرم و عجین شدن با مناظر باشکوه این دیار که جلوه‌گر قدرت بی‌انتهای آفریدگار یکتا می‌باشند موجب دلگرمی روزافزون گروه مستندساز بوده‌اند. این شور و شوق وصف‌ناپذیر را می‌توان در نوع نگارش متن، آفرینش و پیوند خلاقانه تصاویر این مجموعه مستند به‌وضوح مشاهده نمود.

پدیدآورنده اثر کوشیده است با نمایش انبوه داشته‌های ملموس و ناملموس، کنکاشی در دارایی‌های  سراسر این استان داشته باشد. پاسداشت مواریث فرهنگی و ارزش‌های بومی و محلی از مشخصه‌های برجسته این مجموعه می‌باشد.

امرالله محمودی که آثار متنوعی در کارنامه هنری چندین ساله‌‌اش دارد به دیار رویایی به‌گونه‌ای متمایز با سایر آثار خود می‌نگرد. دیار رویایی با عشق به باشندگان استان چهارمحال و بختیاری آفریده‌شده است و با مراتب احترام به مردمان نیک‌اندیش ایران‌زمین تقدیم می‌گردد.

طرح و ایده: علیرضا هاشمی‌نسب

ناظر کیفی: سید امیر موسویان

پژوهشگر: طیبه عسگری

نویسنده: کبرا تاجی

تصویربردار و تدوین‌گر: امرالله محمودی

صدابردار: شهناز نادری

مشاور: یزدان کیانی

انتخاب موسیقی: حسن مجیدی

گوینده: وحید علیدادی

مسئول امور فنی: پویا محمودی

پژوهشگران، کارشناسان ، مشاوران و همراهان:

دکتر عباس قنبری عدیوی

دکتر محمد کریمی منجرموئی

دکتر روح‌الله کریمی کیارسی

دکتر مقصود‌علی صادقی گندمانی

دکتر ناصر گل‌محمدی سامانی

دکتر محسن گنجعلی

اردشیر آخوندی سورکی

هادی قاسمی نافچی

فیص‌الله طاهری اردلی

طهماسب خیر‌ی اوروند

اکبر احمدی دوازده‌امامی

فرود صادقی ده‌چناری

میلاد صادقی بختیاری

بهزاد احمدی فارسانی

علی‌رضا نصیری اردلی

سید مرتضی یوسفی فرد دره بیدی

سامان‌دخت کبیری سامانی

جواد مسیبی سامانی

تهیه‌کننده و کارگردان: امرالله محمودی

تهیه شده در شبکه جهان‌بین