امرالله محمودی پس‌ از اتمام مجموعه مستند «دیار رؤیایی» برای تکمیل سه‌گانه خود مراحل تولید مجموعه مستند «دیار رنگین» را کلید زد. این سه‌گانه با مجموعه‌ یازده قسمتی «دیار مهر» در سال نود و سه آغاز شد و با مجموعه بیست قسمتی «دیار رؤیایی» در سال نود و نه ادامه پیدا کرد.

پی‌رنگ اصلی این آثار مستند بر معرفی دیرینه تاریخی، مواریث فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، صنایع‌دستی و ظرفیت‌های دامپروری، کشاورزی و صنعتی استان چهارمحال و بختیاری استوار است.

مجموعه مستند «دیار رنگین» به واکاوی پندارها و اندیشه‌های باشندگان بختیاری می‌پردازد.

این مردم در گذر زمان به دنیای پیرامون خود چگونه نگریسته‌اند، در کوهساران چگونه زیسته‌اند و با کدامین باور، رنگ و نقش این طبیعت سرسخت کوهستانی را در دست آفریده‌های خود تصویرگری نموده‌اند؟ آفرینش‌هایی از قدرت بی‌نظیر دستان مردان سترگ که شیرهای سنگی را از دل سنگ و صخره‌های سخت هویدا کردند و زنان هنرورز و سخت کوش بختیاری با دست‌بافته‌های ظریف، لطیف و رنگین ارزش‌هایی بی‌همتا، فرامادی و جاودان در دیار بختیاری‌ خلق نمودند.

امرالله محمودی در این مجموعه قصد دارد با بهره‌گیری از نقل‌های سینه به سینه، یافته‌های پژوهشگران، نویسندگان و دیدگاه‌های کارشناسان و صاحب‌نظران به کنکاش و جستاری ژرف در هسته اصلی ماهیت و هویت بختیاری‌ها بپردازد و ناگفته‌هایی از متن و بطن تاریخ قوم بختیاری را به مخاطبان ارائه نماید.

بیان خلاقانه خاستگاه نقش‌ها و رنگ‌ها، ترانه‌ها، باورها، شادیانه‌ها، سوگینه‌ها، آیین‌ها و فراز و فرودهای تاریخ بختیاری‌ از محورهای مجموعه مستند «دیار رنگین» می‌باشد.

مجموعه مستند «دیار رنگین» آمیزه‌ای از نقش، رنگ و بازتابی از زندگی مردمان باصفا، مهربان و خونگرم دیار بختیاری است.

پژوهشگران، کارشناسان و مشاوران:

دکتر عباس قنبری عدیوی

دکتر روح‌الله کریمی کیارسی

دکتر محمد کریمی منجرموئی

دکتر هادی قنبری آلونی

اردشیر آخوندی سورکی

هادی قاسمی نافچی

یوسف صفایی

کوروش جهانی جوانمردی

فیض‌الله طاهری اردلی

طهماسب خیری اوروند

فرود صادقی ده‌چناری

میلاد صادقی بختیاری

بهزاد احمدی فارسانی

علی‌رضا نصیری اردلی

حسن مجیدی

امیر قولی‌نیا

اکبر احمدی دوازده‌امامی

هوشنگ شاهین‌پور ‌لردجانی

روح‌الله خالدی طلایه

نوذر جلیلی ششبهره

همت بدری‌ فر

ستار یارمحمدی

سید مرتضی یوسفی فرد دره بیدی

خدایار امانی

حمید علیدوستی شهرکی

مجری طرح: شرکت فیلم‌سازی سیما نگار قاب طلایی